اخبار روز

گوگل پیکسل به‌روزرسانی امنیتی سپتامبر را دریافت می‌کند، اما اندروید 14 همچنان وجود ندارد

گوگل پیکسل به‌روزرسانی امنیتی سپتامبر را دریافت می‌کند، اما اندروید 14 همچنان وجود ندارد

خلاصه

  • Google به‌روزرسانی امنیتی ماه سپتامبر را برای تلفن‌های پیکسل خود منتشر می‌کند و همچنان بر پایه اندروید 13 است.
  • به‌روزرسانی ماه سپتامبر شامل وصله‌های امنیتی است که به 32 آسیب‌پذیری در سراسر سیستم‌عامل Android و سخت‌افزار خاص رسیدگی می‌کند. عناصر، با یک CVE اختصاصی پیکسل اضافی نیز بسته شده است.
  • این به‌روزرسانی برای همه دستگاه‌های پیکسل از Pixel 4a 5G و جدیدتر ارسال می‌شود، زیرا Pixel 4a استاندارد فقط تا آگوست 2023 به‌روزرسانی شده بود.

وقتی Google در ماه فوریه برنامه بتای Android 14 خود را راه اندازی کرد، تصور کردیم که نسخه جدید به کاربران عادی گاهی در ماه اوت — بالاخره Android 13 رسماً در 15 اوت 2022. و هنگامی که آگوست آمد و رفت، همه ما مطمئن بودیم که سیستم عامل جدید در سپتامبر آماده می شود – یعنی تا زمانی که شایعه ها تا هفته اول اکتبر به تعویق خواهد افتاد. اکنون، این شایعات کاملاً تأیید شده‌اند، زیرا به‌روزرسانی امنیتی ماهانه Google در ماه سپتامبر ارائه شده است و همچنان بر اساس Android 13 است.

Google با پستی در انجمن Pixel خود، این به‌روزرسانی را رسمی کرد. امروز، و ساخت جدید دارای شماره نسخه TQ3A.230901.001 در اکثر انواع پیکسل است. این به‌روزرسانی‌های ماهانه معمولاً با یادداشت‌های انتشار ارائه می‌شوند که تغییرات عمده‌ای را که کاربر باید منتظر آن باشیم، برجسته می‌کند، اما این ماه فقط شامل موارد زیر است:

این به‌روزرسانی برای همه دستگاه‌های Pixel از 4a 5G گرفته تا Pixel Fold و رایانه لوحی ارسال می‌شود. قابل توجه است که Pixel 4a استاندارد فقط به‌روزرسانی‌ها را تا آگوست 2023 وعده داده بود و به‌روزرسانی امروز را دریافت نمی‌کند، در حالی که Pixel 4a نسخه 5G برای پشتیبانی تا نوامبر 2023 برنامه ریزی شده است. 4a در برنامه اندروید 14 بتای Google گنجانده نشده بود، اما 4a 5G بود، بنابراین انتظار می رفت.

Google در اوایل این ماه امنیت Android را منتشر کرد بولتن سپتامبر 2023، که جزئیات آسیب‌پذیری‌های خاصی را که توسط وصله‌های زیر هود موجود در به‌روزرسانی امروز برطرف شده‌اند، شرح می‌دهد. دو مجموعه وصله وجود دارد، یکی به تاریخ 1 سپتامبر 2023 و دیگری به تاریخ 5 سپتامبر 2023. اولی شامل اصلاحاتی برای آسیب‌پذیری‌ها در خود اندروید است، در حالی که مجموعه دوم مربوط به سطوح حمله سخت‌افزاری خاص است. در مجموع، بولتن این ماه 32 CVE با شدت بالا و بحرانی را پوشش داد – 20 مورد در وصله های 1 سپتامبر و 12 مورد دیگر در مجموعه 5 سپتامبر – که بدترین آنها کاستی در پشته بلوتوث که می‌توانست به مهاجم اجازه دهد از راه دور کد را روی دستگاهی بدون تعامل کاربر اجرا کند.

این شرکت همچنین امروز یک بولتن امنیتی جداگانه برای تلفن های Pixel منتشر کرد. ماه سپتامبر فقط یک آسیب‌پذیری با شدت بالا فهرست شده است: CVE-2023-4211.

به‌روزرسانی‌های امنیتی ماهانه Google معمولاً حدود یک هفته طول می‌کشد تا به اکثر کاربران دسترسی پیدا کند، اما ما شاهد بوده‌ایم که برخی از انواع دستگاه‌ها و ترکیب‌های شرکت مخابراتی در مواردی زمان بیشتری می‌برد. برای دیدن اینکه آیا به‌روزرسانی موجود است، به تنظیمات → سیستم → به‌روزرسانی سیستم در Pixel خود بروید، سپس روی بررسی برای به‌روزرسانی ضربه بزنید. اگر نمی‌خواهید منتظر بمانید، از اینکه چقدر راحت به روز رسانی دستی سیستم عامل با استفاده از ابزار اول اندروید فلش Google – فقط کافی است روی چند دکمه کلیک کنید تا تصاویر کارخانه یا فایل OTA را بارگذاری کنید، و شما باید بتواند نسخه جدید را در عرض نیم ساعت راه اندازی و اجرا کند.

titan

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا