اخبار روز

قانون حق تعمیر کالیفرنیا با هدف تضمین دسترسی به قطعات جایگزین است

قانون حق تعمیر کالیفرنیا با هدف تضمین دسترسی به قطعات جایگزین است

خلاصه

  • کالیفرنیا قرار است قانون حق تعمیر خود را تصویب کند، که می تواند محدودیت های دسترسی به قطعات تعمیر و خدمات الکترونیک را از بین ببرد.
  • این قانون به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که دستگاه‌های خود را به تکنسین‌های شخص ثالث بیاورند، که قبلاً امکان‌پذیر بود، اما تهیه قطعات و نرم‌افزار جایگزین بسیار دشوار است.
  • کالیفرنیا یکی از سه ایالت به همراه مینه سوتا و نیویورک است که به نفع قانون حق تعمیر تغییر کرده اند.

در ایالات متحده، کالیفرنیا به عنوان یکی از بزرگترین مراکز فناوری در این کشور مشهور است. با این حال، دسترسی به محصولات و خدمات توسعه یافته توسط شرکت های مستقر در کالیفرنیا محدود شده است. غول‌های فناوری، مانند اپل، برای محدود کردن دسترسی به قطعات محصولی که می‌توان از آنها در تعمیرات استفاده کرد، لابی‌های زیادی کرده است. اکنون، کالیفرنیا قرار است قانون حق تعمیر خود را تصویب کند، که می‌تواند محدودیت‌های دسترسی را از بین ببرد.

در ابتدای سپتامبر، مجمع ایالتی کالیفرنیا به اتفاق آرا به تصویب لایحه 244 سنا که به عنوان قانون حق تعمیر نیز شناخته می شود. اکنون، این لایحه پیش از ارائه به فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسام، مشمول رای موافق در سنا خواهد بود. طبق این قانون، مصرف کنندگان احتمالا می توانند لوازم الکترونیکی خود را برای تعمیر به تکنسین های شخص ثالث ببرند. در حالی که این از نظر فنی در حال حاضر یک گزینه است، اما به‌شدت دشوار است که قطعات جایگزین، نرم‌افزار و سایر فناوری‌های لازم برای تعمیر کارآمد محصولات را به دست آوریم. حتی زمانی که می‌توان موارد جایگزین مشابهی را تهیه کرد، اغلب برای استفاده توسط سازنده اصلی تأیید نشده در نظر گرفته می‌شوند.

اکنون، حرکت فزاینده ای برای رهایی مصرف کنندگان و تکنسین ها از این محدودیت ها وجود دارد. کالیفرنیا تنها یکی از سه ایالتی است که به نفع قانون حق تعمیر تغییر کرده است – هر دو مینه سوتا و نیویورک در سال گذشته قوانین مشابهی را تصویب کرده اند. قانون تعمیر نمایشگاه دیجیتال نیویورک ایجاد شد تا تولیدکنندگان را تحت فشار قرار دهد تا دستورالعمل‌های تعمیر و قطعات جایگزین را در دسترس‌تر کنند. با این حال، مشخص کرد که این قانون فقط در مورد قطعات اعمال نمی شود – نرم افزار نیز باید در دسترس باشد.

اینکه آیا شرکت‌های فناوری به تجمع علیه این قوانین ادامه خواهند داد یا خیر، هنوز مشخص نیست، اما بسیاری از غالب‌ترین آنها نظرات خود را در این مورد تغییر داده‌اند. اپل به‌ویژه پشتیبانی خود را برای Sen. تلاش سوزان اگمن برای اصلاح قانون در کالیفرنیا. این برای برخی تعجب‌آور بود، زیرا تلاش‌های قبلی این شرکت برای لابی کردن علیه چنین قانونی را به خاطر می‌آورند. با این حال، به آرامی اپل با عرضه برنامه های خود تعمیری خود شروع به تغییر آهنگ خود کرد. ظاهراً با قانون حق تعمیر کالیفرنیا مشکلی ندارد، تا زمانی که ایمنی مصرف کننده و امنیت داده ها را حفظ کند. اپل همچنین می‌خواهد سرویس‌های شخص ثالث زمانی که از مواد تایید شده ساخت اپل برای تعمیر دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنند، افشا شوند.

سریع‌ترین زمانی که قانون حق تعمیر می‌تواند اجرایی شود، سال 2024 است، اما هنوز زمان زیادی برای اصلاحات در راه است. با این حال، باورش سخت است که قانون‌گذاران برای آرام کردن ناله‌های Big Tech، که خانه خود را در کالیفرنیا می‌سازد، امتیازاتی نخواهند داد.

titan

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا