اخبار روز

همه آن چت ربات های هوش مصنوعی برای شناور ماندن به آب زیادی نیاز دارند

همه آن چت ربات های هوش مصنوعی برای شناور ماندن به آب زیادی نیاز دارند

خلاصه

  • Open AI’s ChatGPT هوش مصنوعی مولد را محبوب و قابل دسترس کرد، اما آموزش مدل‌های زبان بزرگ مانند GPT-3.5 و GPT-4 پرهزینه و نیازمند منابع است.
  • سرمایه گذاری مایکروسافت در Open AI منجر به آموزش GPT-4 با استفاده از مقادیر عظیمی از توان محاسباتی شد و گرمای قابل توجهی تولید کرد که به آب فراوان برای خنک کردن نیاز دارد.
  • مصرف آب مایکروسافت برای مراکز داده خنک‌کننده بین سال‌های 2021 تا 2022 به میزان 34 درصد افزایش یافت و نگرانی‌هایی را در مورد تأثیرات زیست‌محیطی هوش مصنوعی افزایش داد.

هوش مصنوعی ChatGPT را با رابط کاربری آسان چت ربات خود، و در عرض یک سال، هوش مصنوعی‌های رقیب مانند Google Bard و مایکروسافت بینگ در همه چیز از برنامه های Workspace تا Google Chrome. محاسبه پاسخ‌ها و آموزش مدل‌های زبان بزرگ مانند Open AI’s GPT3.5 که نسخه رایگان ChatGPT را تقویت می‌کند، می‌تواند بسیار گران و منابع فشرده باشد. ربات چت اکنون به عنوان یک برنامه اندروید نیز در دسترس است و هوش مصنوعی را در دسترس تر می کند. با این حال، این محاسبات همچنین مقادیر قابل توجهی نیرو می گیرد و گرمای زیادی را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند، و هوش مصنوعی مورد علاقه شما ممکن است بسیار بیشتر از آنچه تصور می کردید، آب بخورد.

مایکروسافت اولین میلیارد خود را در Open AI در سال 2019 سرمایه‌گذاری کرد، دو سال قبل از اینکه ChatGPT جهان را در معرض طوفان قرار دهد. از مراکز داده این غول فناوری برای آموزش GPT4 بر روی مقادیر عظیمی از محتوای تولید شده توسط انسان استفاده شد. در سال 2020، مایکروسافت فاش کرد که این ابر رایانه برای این کار از 285000 هسته نیمه هادی های معمولی و 10000 پردازنده گرافیکی استفاده می کند که برای بار کاری هوش مصنوعی بسیار مهم هستند. قابل درک است که چنین سخت افزاری در حالت شیب کامل گرمای بسیار بیشتری نسبت به گوشی معمولی اندروید شما تولید می کند که با اتلاف گرما از طریق پنل پشتی خنک می ماند. انتقال این گرما در مقیاس معمولاً به آب یا مایع خنک‌کننده‌های مایع دیگر نیاز دارد که با نسبت‌های بزرگ پمپاژ شوند.

یک هدف جدید Fortune در مورد تاثیرات زیست محیطی چت ربات های هوش مصنوعی اشاره می کند که استفاده مایکروسافت از آب برای خنک کردن مراکز داده بین سال های 2021 تا 2022 نسبت به سال قبل 34 درصد افزایش یافته است (از طریق Windows Central). اکنون 1.7 میلیارد گالن آب یا 2500 استخر شنای المپیک دارد. اخیراً، نایب رئیس مایکروسافت و رئیس براد اسمیت، فاش کرد که GPT-4 در مرکز داده در آیووا «ساخته شده» است که توسط آب رودخانه‌های راکون و د موین خنک می‌شود. مایکروسافت ادعا می‌کند که تنها زمانی از آب استفاده می‌کند که دما از 85 درجه فارنهایت بالاتر برود، اما حتی در آن زمان، چند ماه قبل از اتمام GPT-4، شرکت 11.5 میلیون گالن آب را به داخل خوشه پمپ کرد – که 6٪ از کل مصرف آب منطقه است.

قابل درک است که شهر آیووا در مورد مسکن هر پروژه دیگری از مایکروسافت نگران است تا زمانی که این شرکت قول دهد اوج مصرف آب خود را از سطح فعلی کاهش دهد. این علیرغم مشارکت قابل توجه مایکروسافت به شهر در قالب مالیات هایی است که از سرمایه گذاری آن حمایت می کند. یک محقق دانشگاه کالیفرنیا تخمین می زند که بر اساس هر بار استفاده، Open AI از 16 اونس آب (حدود 500 میلی لیتر) برای هر 5 تا 50 سؤالی که کاربران از هوش مصنوعی می پرسند استفاده می کند. آمار مربوط به آب مصرفی در تولید برق برای مرکز داده نیز می باشد، اما این تغییرات به دلیل دماهای فصلی است که بر نیازهای خنک کننده تأثیر می گذارد و محل تأسیسات مایکروسافت که درخواست را رسیدگی می کنند.

به عنوان مثال، تاسیسات آیووا یکی از جالب‌ترین مراکز در حال اجرا است، با مرکز داده آریزونا که از آب بسیار بیشتری برای خروجی مشابه استفاده می‌کند، فقط به این دلیل که دمای محیط در آنجا بالاتر است. با این حال، استفاده بی رویه از منابع طبیعی توسط شرکت های چند ملیتی نیز تغییرات آب و هوایی را تسریع می کند. علیرغم محرمانه بودن اولیه در مورد تأثیرات زیست محیطی شرکت، گزارش های سالانه و وعده منفی بودن کربن و آب مثبت تا سال 2030 به مایکروسافت کمک کرده است تا پاک شود. ما فقط امیدواریم که این شرکت در مورد تأثیرات زیست‌محیطی هوش مصنوعی که عمدتاً استفاده از آن رایگان است، آگاهی را گسترش دهد.

titan

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا