اخبار روز

عبور از چالش‌ها با اتکا به توانمندی‌های داخلی

عبور از چالش‌ها با اتکا به توانمندی‌های داخلی

عبور از چالش‌ها با اتکا به توانمندی‌های داخلی

به گزارش ایمنا و به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی در ادامه سفر به کشور اندونزی و در فروم تجهیزات پزشکی این کشور که با حضور رئیس آژانس بین المللی علمی و تحقیقاتی اندونزی، جمعی از مدیران و فعالان حوزه سلامت دو کشور به ظرفیت‌های زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان ایران برای همکاری‌های بین‌المللی در حوزه سلامت اشاره و اظهار کرد: اشتراکات گسترده فرهنگی بین دو کشور وجود دارد که ظرفیت بالقوه بسیار گسترده‌ای برای همکاری بین دو کشور در حوزه سلامت و دارو را فراهم می‌کند. لازم است بخش خصوصی به این مسئله ورود داشته و با شناسایی نیازها، با همکاری دو جانبه در مسیر رفع این نیازها گام بردارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون حدود ۷۰ سال از اولین ارتباطات دیپلماتیک بین دو کشور ایران و اندونزی می‌گذرد، افزود: ایران و اندونزی دارای پیشینه‌ای درخشان در تعاملات فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و دانشی هستند که این پیشینه ارزشمند می‌تواند نقطه اتکایی برای گسترش تعاملات علمی و فناورانه بین دو کشور باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور ادامه داد: طبیعتاً در این بین هم نهادهای بالادستی نظارتی حوزه سلامت در هر دو کشور، باید با همکاری و تعامل بیشتر، تسهیل‌گر و تسریع‌گر این امر باشند.

وی با اشاره به وجود ظرفیت‌های گسترده همکاری ایران و اندونزی در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: برای توسعه همکاری‌های دو جانبه در زمینه تجهیزات پزشکی، دارو و سلامت، امکان تعریف زمینه‌های همکاری گسترده‌ای وجود دارد که مطمئناً در بلندمدت و با توجه به اشتراکات گسترده فرهنگی بین دو کشور، بازار رو به توسعه فناوری و گسترش بازارهای اقتصادی دو کشور ایران و اندونزی که روی هم رفته حدود ۴۰۰ میلیون جمعیت مسلمان را شامل می‌شود، به یاری خداوند متعال شاهد پیشرفت‌های بسیار خوبی خواهیم بود.

بازار ۵۰۰ میلیارد دلاری تجهیزات پزشکی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، با بیان این‌که استفاده از تجهیزات پزشکی در زندگی انسان‌ها قدمتی به اندازه تاریخ تمدن دارد، ادامه داد: ابزارهای پزشکی ساده ابداع شده هزاران سال قبل، هم‌اکنون جای خود را به پیشرفته‌ترین ابزارها و وسایل پزشکی، کمک تشخیصی و درمانی داده که اندازه بازار جهانی آن هم اکنون به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.

دهقانی ادامه داد: دانش فنی به کار رفته در ساخت بسیاری از این تجهیزات از بالاترین و به روز ترین نوع خود در دنیا و محل پیوند و همگرایی علوم پایه و مهندسی و پزشکی است. این دستاوردها ماحصل سال‌ها تحقیقات دانشمندان در مجهزترین آزمایشگاه‌های علمی بوده است.

وی اضافه کرد: بازار مصرف بسیار گسترده و اهمیت راهبردی تجهیزات پزشکی در حفظ جان شهروندان یک کشور باعث می‌شود تا همواره سرمایه گذاری‌های گسترده‌ای از طرف بخش خصوصی مورد حمایت دولت در این حوزه انجام شود.

توانمندی ۳۴۰ شرکت دانش‌بنیان در ساخت تجهیزات پزشکی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با بیان این‌که ایران با اتکا به توانمندی داخلی و نیروی انسانی نخبه توانسته است، موانع و چالش‌های حوزه سلامت را به سلامت عبور کند، ادامه داد: سال‌ها تحریم ظالمانه‌ای که بر آن اعمال شده باعث شده است نگاه به توانمندی‌های داخلی و حمایت از شرکت‌های فناور در حوزه تجهیزات پزشکی گسترش یابد. هم اکنون ۳۴۰ شرکت دانش‌بنیان در زیست‌بوم فناوری‌ها و نوآوری‌های سلامت فعالیت دارند و ضمن تامین نیازهای کشور، برای حضور در بازارهای بین‌المللی از ظرفیت کافی برخوردارند.

به گفته معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، این شرکت‌ها توانایی تولید تجهیزات پیشرفته‌ای مانند سی تی اسکن، ماشین دیالیز، ونتیلاتور آی سی یو، الکتروشوک های قلبی، یونیت‌های دندانپزشکی، انواع ایمپلنت‌های دندانی، گرفته‌ای استخوانی، کیت‌های تشخیصی و طیف وسیعی از لوازم مصرفی مورد نیاز اتاق‌های عمل و بیمارستان‌ها را دارند.

وی افزود: این تجهیزات و لوازم مصرفی در بسیاری از مراکز پزشکی خصوصی و دولتی در ایران نصب شده و در حال استفاده است.

کیفیت و کارآمدی تجهیزات پزشکی ساخت ایران هم‌تراز نمونه‌های خارجی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تولید این تجهیزات پزشکی، ضمن رونق تولید، تحقیق و توسعه در حوزه صنایع پیشرفته در داخل کشور، نیازهای حیاتی کشور را برطرف کرده و توانسته به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به «کشورهای حوزه منا» صادرات داشته و در بازارهای رقابتی این کشورها نیز حضور پیدا کند.

وی با اشاره به توانمندی ایران در تولید تجهیزات پزشکی هم‌تراز نمونه‌های مطرح خارجی، گفت: تجهیزات، ملزومات پزشکی و داروهای ایرانی امروز از نظر قیمت و کیفیت، امکان رقابت و حضور در بازارهای گسترده جهانی را دارند.

دهقانی، با بیان اینکه یکی از شاخص ترین زمینه‌هایی که طی سال‌های اخیر امکان آشنایی دو طرف با فناوری پیشرفته ایجاد شده «پزشکی از راه دور» بوده است، افزود: ربات جراح از راه دور سینا، حاصل زحمات و تلاش‌های یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی است که به اندونزی نیز صادر شده و این امکان را فراهم می‌کند تا پزشکان بتوانند با غلبه بر محدودیت‌های جغرافیایی از کیلومترها دورتر، جراحی‌های مورد نیاز بیمارانشان را شخصاً انجام دهند.

وی گفت: در کنار آن، ونتیلاتورهای تولیدی شرکت دانش بنیان ایرانی هم توانسته‌اند با اثبات برتری خود، به بازارهای این کشور راه پیدا کنند و در بیمارستان‌ها، نجات دهنده جان بیماران نیازمند باشد که این موارد تنها بخش کوچکی از توان بالقوه موجود در هر دو کشور برای همکاری در زمینه تجهیزات پزشکی است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور از «تجهیزات پزشکی» و «دارو» به عنوان دو بال حرکت حوزه سلامت یاد کرد و افزود: خوشبختانه ایران در زمینه تولید انواع داروهای با فناوری بالا شامل انواع نانوداروها، داروهای ضد سرطان، آنتی بادی‌های درمانی و واکسن‌های پیشرفته نیز در سال‌های گذشته پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته و زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه تشخیص و درمان بیماری‌ها، بخش بزرگی از نیازهای دارویی کشور به داروهای پیشرفته ضد سرطان را برطرف می‌کند.

وی گفت: صنعت دارویی دانش بنیان در ایران به قدری توانمند است که بسیاری از داروهایی که در دنیا به تازگی معرفی شده‌اند تنها بعد از گذشت چندسال از مرحله تولید ماده اولیه بومی سازی شده است و محصول نهایی آن در اختیار بیماران ایرانی قرار می‌گیرد.

صادرات ۷۰ میلیون دلاری صنعت داروی ایران

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به حضور صنعت داروی ایران در بازارهای بین‌المللی افزود: صنعت دارویی ایران در سال گذشته حدود ۷۰ میلیون دلار صادرات داشته که اغلب آن مربوط به محصولات دارویی با فناوری بالا و دانش‌بنیان بوده است.

وی افزود: در صنعت دارویی توجه ویژه‌ای به پیاده سازی زنجیره ارزش داخلی شده به نحوی که دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت داروسازی و زیست فناوری کشور نیز هم اکنون به صورت داخلی تولید می‌شود که هم از نظر قیمت و هم از نظر کارایی و کیفیت امکان رقابت با بسیاری از برندهای معتبر و روز دنیا را دارد.

وی ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در زمینه تولید واکسن‌های مختلف از جمله آنفلوآنزا، HPV، روتاویروس، پنومونی و مننژیت، فعالیت گسترده‌ای دارند. برخی از این واکسن‌ها مانند انفلوآنزا و اچ پی وی، هم اکنون در دسترس مردم قرار داشته و واکسن‌های دیگر نیز در آخرین مراحل ثبت و ورود به بازار قرار دارند که با توجه به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های خوبی که کشور اندونزی از این بابت دارد و به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان، امکان همکاری‌های فناورانه و سرمایه گذاری مشترک در حوزه‌های مورد علاقه دو طرف وجود دارد.

گفتنی است؛ کاروان علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان دولت در سفر به اندونزی، ضمن بازدید از مراکز علمی، فناورانه و زیرساخت‌های نوآورانه و دانش‌بنیان این کشور، زمینه را برای تعاملات دانشی و بر محور شرکت‌های دانش‌بنیان کشورمان فراهم کرده است. طی سفر آیت‌الله ابراهیم رئیسی به این کشور که با همراهی روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و جمعی از مدیران حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان از دوم خردادماه سال جاری آغاز شده است، زمینه برای همکاری‌های فناورانه و عرضه توانمندی این شرکت‌ها به بازار دارای ظرفیت اندونزی فراهم شده است.

منبع:ایمنا

titan

می گن ازدست تنها صدا در نمیاد ولی یاد گرفتم با یک انگشت صدایی همچون غرش بسازم که شیر هم جلوی آن سر خم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا